A sémák egy fejlettebb változata az ún. "kötődés" kialakítása. Ez a kötődés valójában Pavlov feltételes reflex kísérletein alapul. Az orosz tudós kísérleteinek lényege a következő volt: a kísérlet során megszólaltatott egy csengőt, és a kísérlet alanyának, a kutyának húst adott. A kutya szájában a hús láttán beindult a nyálképződés. Miután néhányszor megismételte ezt a folyamatot, a kísérletet úgy módosította, hogy megszólaltatta a csengőt, de húst nem adott hozzá. A kutya szájában ennek ellenére ismét beindult a nyálképződés. A csengő és az étel összekapcsolásával a kutyában kialakította a feltételes reflexet, amely ez esetben annyit eredményezett, hogy a csengő hatására - a hús nélkül - beindult a kutya szájában a nyálképződés.
Valami hasonlóval te is megpróbálkozhatsz. A következő a teendő: ha észreveszed, hogy a társaságodban lévő lánynak jó kedve van, mosolyog és láthatóan jól érzi magát - az általad alkalmazott sablonoknak köszönhetően :-) - akkor megérinted egy helyen (könyék, váll), megjelölve ezzel a kötődési pontot (a csengő és a hús mintájára :-).
Ha sikerült már mondjuk legalább háromszor megérinteni ugyanazon a helyen, mikor kellemesen érezte magát (persze a három érintésnek ugyanolyannak kell lennie), hirtelen és váratlanul ugyanazok az érzések fogják el mikor újra megérinted, anélkül, hogy te bármi egyebet tettél volna (vagyis: megnyomtad a csengőt, nem adtál hozzá ételt, de mégis beindult a nyálképződés :-). Ha már begyakoroltad és nagyon jól megy ez a módszer, akkor különböző kötődési pontokat alakíthatsz ki különböző érzésekhez - ha jókedvű, akkor a vállát, ha izgatott, akkor a könyökét ha elérzékenyült, akkor a tenyerét, ha pedig beindult :-), akkor a térdét érintsd meg.
Fontos azonban az, hogy ne vidd túlzásba ezen pontoknak az alkalmazását, mert ha így teszel, a végén már szinte immúnissá válik a taktikával szemben. Ha tízszer egymás után nyomod meg a csengőt és nem adod az ételt, akkor bizony nem fog elindulni a nyálképződés! :-)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése